loading...

cctv weblog

حسن
بازدید : 135
يکشنبه 11 دی 1401 زمان : 23:36

لمینت دندان شیوه ای نوین برای طرح لبخند زیبا

گاهی افراد از شکستگی، بد رنگی، ترک خوردگی و بد شکلی دندان های خود ناراضی هستند و در اغلب موارد به خاطر این مشکلات احساس خوشایندی ندارند. زیرا زیبایی چهره و لبخند با دندان های سفید و مرتب، بر جذابیت آنها می افزاید. بهترین راه برای رسیدن به چنین جذابیتی، لمینت دندان (Dental laminate) است. لمینت یک روکش نازکی است که برای زیبایی و مرتب دیده شدن دندان طراحی شده است. با این روش، هر زمان که لبخند بزنید، دندان های هم رنگ، هم شکل و هم اندازه نمایان می شود.

از نظر برخی از افراد، لمینت دندان فقط برای زیبایی لبخند و چهره مفید است؛ اما این شیوه در بالا بردن مقاومت دندان، پنهان کردن ناهماهنگی و معایب دندان بسیار تاثیر گذار است. لمینت دندان بین دندانپزشکان ونیر (Veneer) نیز گفته می شود. ویژگی ونیر این است که فقط بخش جلویی دندان را پوشانده، پشت و اطراف دندان خالی می ماند.

کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا؛ با داشتن امکانات و تجهیزات دندانپزشکی پیشرفته، به دو روش ونیر دندان را انجام می دهند. هر دو متد در بین مراجعه کنندگان از محبوبیت قابل ملاحظه ای بهره مند است. انجام این روش ها به عوامل مختلفی مثل داشتن مینای کافی دندان، عدم دندان قروچه، نبودن دندان های ضعیف پر شده و از همه مهم تر، داشتن لثه های سالم بستگی دارد.

یکی از مهم ترین مزایای لمینت دندان؛ زیبا کردن طرح لبخند است و اکثر کسانی که به ونیر روی می آورند، گیرا بودن لبخندشان اهمیت دارد. لمینت به دو شکل کامپوزیتی و سرامیکی انجام می شود. این دو شیوه هر کدام دارای معایب و مزایایی است که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

آشنایی با انواع لمینت دندان

در کلینیک دندان پزشکی نیاوران؛ ونیر دندان به صورت لمینت کامپوزیتی و سرامیکی انجام می شود. جنس این لمینت ها از پرسلن (چینی) و مواد کامپوزیت رزین است. یکی از تفاوت های مهم لمینت کامپوزیتی با سرامیکی در آن است که نوع سرامیکی به تراش دادن دندان های طبیعی نیاز دارد، در حالی که در نوع کامپوزیت نیازی به تراش دادن دندان ها نیست. به همین جهت بین مراجعه کنندگان طرفدار بیشتری دارد.

انجام لمینت کامپوزیتی در کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا

کامپوزیت ونیر روشی برای سفید کردن دندان است که کاربردی تر و مقرون به صرفه تر است. در این روش سطح بیرونی دندان با لمینت کامپوزیت پوشش داده شده و شکل دندان ها را زیباتر می کند. اگر شما دارای دندان های حساس و شکننده هستید، لمینت دندان کامپوزیتی گزینه خوبی خواهد بود؛ زیرا در این متد فشردگی روی دندان ها کمتر است.

در کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا ؛ کامپوزیت ونیر برای درمان و مرتب کردن دندان هایی که فاصله بین آنها زیاد است، به کار می رود. لمینت کامپوزیتی به صورت مستقیم بر روی دندان ها توسط دندانپزشک انجام شده و جنس آنها از پلیمر است. طول عمر آن بین 5 تا 7 سال بوده و برای حل کردن مشکلات جزئی دندان کاربرد بیشتری دارد.

از نظر قیمت نسبت به لمینت سرامیکی ارزان تر است و برای اصلاح طرح لبخند با پوششی سفید و یک دست روی دندان به کار می رود. از معایب لمینت کامپوزیتی، آسیب پذیری آن است و احتمال ورقه ورقه شدن، وجود دارد.

انجام لمینت سرامیکی در کلینیک دندان پزشکی نیاوران

لمینت سرامیکی دندان یا پرسلن ونیر، روکش های چینی هستند که نسبت به کامپوزیت درخشندگی بیشتری دارند. زمانی که در معرض تابش خورشید قرار می گیرند، واقعی تر دیده می شوند. برای اعمال لمینت سرامیکی لازم است دندان ها تراش داده شوند. پرسلن ونیر بعد از تراش و قالب گیری با چسب مخصوص چسبیده می شود.

لمینت دندان مدل نوع سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر گران تر است و برای آسیب دیدگی های جدی دندان مناسب است. از نظر دوام و ماندگاری طول عمر آنها بین 10 تا 15 سال است. پرسلن ونیرها به خاطر اینکه از چینی متراکم تر ساخته می شوند، در برابر لکه مقاوم تر هستند.

لمینت چینی به چند نوع تقسیم می شود که اعمال آنها به جنس و شرایط دندان و لثه های شما بستگی دارد. در کلینیک دندان پزشکی نیاوران انواع لمینت سرامیکی شامل سرامیک های فشرده، توده ای، زیرکونیا و دی سیلیکات لیتیوم برای افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

سخن پایانی:

لمینت دندان یکی از شیوه های نوین در حوزه ترمیم دندان است و بین افراد محبوبیت بالایی دارد. اشخاصی که دوست دارند لبخندی زیبا داشته باشند و برای حل برخی عیوب مانند فاصله دندان ها از یکدیگر، رفع زردی روی دندان، بازسازی شکل ظاهری دندان های شکسته شده و رفع ناهمانگی اندازه دندان انواع لمینت را انتخاب می کنند.

لمینت دندان به دو روش کامپوزیت وینر و پرسلن وینر انجام می شود. لمینت کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی دارای تفاوت هایی است و هر کدام مزیت و معایبی دارد. در جدول ذیل تفاوت، مزیت و معایب هر کدام معرفی شده است.

کامپوزیت ونیر

لمینت سرامیکی

دوام کمتری دارد و ممکن است بیفتد.

دوام بیشتری دارد و احتمال شکستگی کمتر است.

برای رفع معایب جزئی دندان مناسب است.

برای برطرف کردن عیوب عمیق تر دندان است.

عمر مفید آن بین 5 تا 7 سال است.

عمر آن از 10 تا 20 سال است.

امکان ایجاد لکه در آن وجود دارد.

امکان ایجاد لکه وجود ندارد.

نیازی به تراشیدن دندان های طبیعی نیست.

برای نصب و چسباندن دندان تراش داده می شود.

قیمت آن مناسب تر است.

قیمت آن نسبتا گران تر است.

جنس آن از پلیمر (نوعی پلاستیک) است.

جنس آن از سرامیک چینی است.

طول درمان آن کمتر است.

طول درمان آن بیشتر است.

در کلینیک دندان پزشکی دکتر شیدا، هر دو لمینت انجام می شود و برای طی کردن پروسه آن مراحل ذیل را باید طی کنید. با دندانپزشک درباره انتخاب هر یک از این روش ها مشورت کرده و ایشان با توجه به وضعیت دندان های شما، یکی از دو روش لمینت کامپوزیتی و سرامیکی را پیشنهاد می دهد. سپس بر اساس انتخاب شما مراحل آماده سازی لمینت شروع می شود.

مراحل آماده سازی لمینت دندان سرامیکی نسبت به کامپوزیت طولانی تر است، چون برای ساخت آن نیاز به تجهیزات آزمایشگاه است. روکش های چینی در لابراتوار آماده و بعد از تراشیدن کمی از مینای دندان، چسبیده می شود.

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : -1

آرشیو
آمار سایت
 • کل مطالب : <-BlogPostsCount->
 • کل نظرات : <-BlogCommentsCount->
 • افراد آنلاین : <-OnlineVisitors->
 • تعداد اعضا : <-BlogUsersCount->
 • بازدید امروز : <-TodayVisits->
 • بازدید کننده امروز : <-TodayVisitors->
 • باردید دیروز : <-YesterdayVisits->
 • بازدید کننده دیروز : <-YesterdayVisitors->
 • گوگل امروز : <-TodayGoogleEntrance->
 • گوگل دیروز : <-YesterdayGoogleEntrance->
 • بازدید هفته : <-WeekVisits->
 • بازدید ماه : <-MonthVisits->
 • بازدید سال : <-YearVisits->
 • بازدید کلی : <-AllVisits->
 • کدهای اختصاصی